duben 2010Takhle nějak si představuju dubnové téma.

A takhle to vypadalo 2.4. 2010 ráno - neskutečný pohled z okna -

Následující den 3.4.2010 u Suchdola příprava materiálu na pracovní akci v Kamenném ponoru - Ten  shrbený stařík ve špinavém oděvu jsem já a jak je vidět všude okolo, pouze expediční binec a po sněhu ani památky. Rozdíl je pouhých 26 hodin a 60 km.Luky připravuje háčky na spouštění skruží a ta boule na tváři je způsobena svačinou.

Pracovní akce 3.4.2010 - Kamenný ponor alias Ovčín. Účastníci tohoto zájezdu - Hawk, Anife a Luky

Dnešní den je nám slibováno v médiích prima slunečné počasí a vychází to dokonale. Ráno nezbytná zastávka pro krapet cementu a betonových stropnic, kterými jak doufám půjde zajistit kousek opadávajícího stropu nad průchodem do staré části jeskyně a pak již svižně směr krasové hvozdy. Na dněšek jsou ještě domluveny skruže u všem známeho "skružaře", které budeme potřebovat jen co se nám podaří zabudovat ocelové nosníky pro jejich uložení. Jedno lůžko je hotové od minula, ale to druhé je neskutečný boj. Tam kde bychom potřebovali, aby byla nějaká prohlubeň, kterou bychom jenom upravili, je tvrdý vypouklý pupík. Na řadu přichází kango a pak už jen hodinu a půl dlouhá kreace dloubání a rachotu, než se daří vytvořit jakýsi dolík, kam se zabetonuje ocelový nosník. Pak usazujeme další potřebné nosníky, jednak pro skruž a pak i pro betonové stropnice. Tato veškerá činnost nás v čase posunuje až na 15 hodinu.  Kratičká pauza na pozdní oběd je příjemnou změnou a relaxací pro unavené ruce. Konec lenošení je vyhlášen vzápětí.Anife v plné práci - foto Ota Šimíček. Pouštíme dolů stropnice a po drobných úpravách stropu jsou nainstalovány. Vrstvou betonu proloženého kamením, je pak celá plocha doupravena. Na řadu přichází spuštění první půlmetrové skruže průměru 80 cm. Nejde to tak snadno, jak bychom si představovali. Zhruba v sedmém metru šachtice je malinko zúžený profil a problém je na světě. Skruž se nám" bezpečně" seká v této hloubce a její doprovod na laně - Luky musí řešit v ten moment nepříjemnou situaci, protože se tím pádem uvolnily zavěsné háčky a skruž je bez zavěšení uvězněna. Situaci zvládá zcela v pohodičce. Skruž je nakonec znovu zavěšena a vytažena na povrch. O nezbytnou úpravu profilu šachtice se jdu postarat sám. Kango už dnes podruhé dostává možnost přispět svou troškou do mlýna. Ve visu s bouracím kladivem, je to zajímavý zážitek.  Zabere to odhaduji tak dvě desítky minut a cesta pro skruž je volná. Další pokus se spuštěním skruže se daří bez větších problémů. Tentokrát jsme na uvázání místo háčků pro jistotu použili ploché smyčky. Usazujeme skruž na připravené nosníky, obetonováváme kolem dokola. Pak ještě spouštíme druhou půlmetrovku a zpracováváme namíchaný beton. Hodiny neúprosně utekly. Venku se začíná stmívat. Čeká nás ještě očištění nářadí, naložení expedičního bince a nakonec převlečení do cestovních úborů. Dnešek byl nesmírně hodnotný, ať se to týká počasí, výsledků uskutečněné činnosti, nebo  únavy. V naší činnosti nás dnes přišel povzbudit Ota Šimíček ze ZO Suchý žleb a Libor Láník z Topasu ( doufám že jsem Liborovi neupravil jméno, pokud ano, pak se omlouvám). Děkujeme a vážíme si  slov uznání.

Hawk

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Další sobota je tu a to přesně 10.4.2010 a s ní i další pracovní akce na Kamenném ponoru. Tentokrát ve složení Hawk, Anife a Luky.

Na dnešní den jsou objednané skruže a taky je pan Gric dopravil dle dohody na místo. Než jsme stačili dorazit z Vysočiny potkáváme již vyloženou Avii ve Vavřinci. Tomu říkám super obětavý servis. Skruže již čekají na místě.Takže s chutí do díla. Nejprve se pokoušíme provážit směr žebříků olovnicí, ale je to díky nerovnostem na šachtici a překážející výztuži opět nejednoduchý úkol. Zde se opět ukazuje jak nás dokážou klamat naše smysly. Při pohledu shora se všechno jeví dokonale svislé, při pohledu zezdola rovněž a pak se spustí olovnice a rázem je všechno jinak. Pokud bychom chtěli dodržet svislici pro žebříky, které budou posléze sloužit nejen k sestupu nebo výstupu, ale hlavně pak jako dráha pro bezpečné vytahování vyrubaného materiálu, končila by svislice z hruba uprostřed dna šachtice. To je malinko nesmysl. Spodní žebřík tedy umísťujeme úplně do boku a spodek dopravní dráhy bude muset být upraven až na závěr. Po ukotvení žebříku se pouštíme do obsypání minule usazené druhé půlmetrové skruže. Postup je jednoduchý. Jeden nahoře plní kbelíky materiálem z hromady, druhý ovládá vrátek a vysypává kbelíky do těžní nádoby, třetí je dole a zde vysypává těžní nádobu na poklop a odhrnuje hlínu s kamením do volné prostory kolem skruže a dle možností ji trochu i hutní. Jakmile je skruž obsypána přistupujeme ke spouštění další - teď už metr vysoké skruže. Nejdřív musíme seřídit závěsy z řetízků, aby skruž byla při spouštění alespoň přibližně svisle. Na pátý nebo šestý pokus zkracování nebo prodlužování úvazků, jsme se zavěšením jakž takž spokojeni. Na řadu přichází vlastní spouštění. Anife ovládá vrátek a já spouštím Lukyho přes osmu na laně aby korigoval průchod skruže ve zúžených místech. Je to docela chirurgická operace. Po několika minutách je skruž nakonec na místě. Opět provažujme směr žebříků pro osazení konzoly pro kotvení. No snad to bude dobré, uvidíme. Skruž je uzavřena poklopem a nastává obsypávání. Dole je Anife a nahoře se střídáme v nabírání a ovládání vrátku. Počasí nestojí za nic. Každou chvilu se přižene dešťová případně sněhová přeháňka a fičí studený vítr. Pak na chvíli vysvitne sluníčko, prostě hotový apríl.

Další hromada materiálu mizí za skruží. Spouštíme další kousek. Tentokrát to jde už o poznání rychleji. Jen ta prostora kolem skruže je o něco větší než u té minulé. Materiálu na obsypání tam padne pořádná kupa a taky časově to trvá mnohem déle. Tentokrát se střídáme i dole.  Na závěr spouštíme ještě jednu skruž, ale obsypání zbyde na příště. Čas se totiž již natolik posunul, že je nutné balit. Ještě pár fotek mraků obarvených zapadajícím sluncem a pak už odjezd.

Jinak jsme během práce udělali i pár snímků z volné prostory vedle šachtice vzniklé mezi zaklíněnými balvany na jihozápadní straně - zde je malá ukázkaA takhle vypadal vstup do volné prostory

V naší činnosti nás dnes přijel povzbudit Igor, děkujeme touto cestou a přejeme rovněž hodně úspěchů při bádání na Kristýnce.

Hawk

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pracovní akce - Kamenný ponor 17.4.2010, přítomni Hawk, Anife a Luky

Dnes po dlouhé době svítí slunko a obloha je vymetená. Po sopečném mraku prachu z Islandu ani stopy. Všechno kolem vypadá konečně jarně.  Je to rozhodně lepší než před týdnem.

Cílem dnešní akce je pokračovat ve skružování šachtice a vše co s tím souvisí.   Mimoto se ještě  chceme pokusit o proražení odbočky do severního boku v hloubce cca 12 m, kde je asi 10 cm široká puklina, kterou jsou viditelné sintrové náteky a teoreticky jakási volná prostora. Nejdříve ze všeho provádíme obsypání skruže, kterou jsme již minule nestihli obsypat. Prostora je kolem ní docela veliká, takže to nějaký čas zabírá. Pak se pouštíme do rozšiřování pukliny osvědčeným způsobem. Není to nijak snadné, protože masiv kolem je zcela kompaktní a brání se docela sveřepě. Po několika hodinách práce je  průchod natolik rozšířen a odtěžen, že je možné nakouknout a vzápětí i pořídit pár snímků. 

Jak je vidět, je to pro tuto lokalitu prozatím ojedinělá prostora s krápníkovou výzdobou, přestože není nijak zvlášť veliká. Rozhodujeme se, že zachováme možnost vstupu do této síňky, ale to znamená provést upravení další skruže a zajištění stropu nad průlezem. Zajištění stropu nad průlezem bude muset počkat do příští akce, protože na to nemáme dnes potřebný materiál. Dnes tedy spouštíme dolů další skruž a provádíme částečné obsypání, aby nebyl zasypán průchod. Na závěr spouštíme poslední dvě skruže a pro dnešek končíme.

Hawk

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode