listopad 2010

6.11.2010  Jak se říká "Do třetice dobrého i zlého..." Již třetí týden výpadek  ze speleočinnosti. Někteří z nás ještě dobíráme nějaká léčiva a navíc pak i povinnosti spojené s povoláním (Anife - co by oddávající úředník) a u mě účast na valné hromadě PSIHT, což je rovněž profesní povinnost, která se nedá odložit.

Následující sobota 13.11.2010 by již konečně mohla být aktuální pro pokračování na Kamenném ponoru. Pro malé zpestření jeden snímek ze sobotního rána.

Východ slunce 6.11.2010 - Vysočina

Hawk

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

101)Pracovní akce Kamenný ponor 13.11.2010 - účast obvyklá: Hawk, Anife a Luky

Konečně nastal příhodný čas na další akci na Kamenném ponoru.  Nemoci jsou zažehnány, ostatní povinnosti odsunuty, takže můžeme směle vyrazit. Dokonce nám přeje i počasí, na téměř půlku listopadu je nezvyklé teplo a navíc slunečno. Zkrátka prima den pro práci v jeskyni. 

Dnešním úkolem je pokus o odvedení vody mimo prohlubovaný profil tobogánu. Situace na konci Tobogánu tedy ve dvanáctém metru je docela příznivá. Podložní vrstva pískovce s generelním sklonem k východu se zde navíc mírně kloní i k severu, ve směru původního průlezného profilu (pouze pro hubené) směrem ke známému konci jeskyně. Tudy vždycky vody odtékaly, do té doby, než jsme provedli prohloubení profilu.

Prvním dnešní poznatkem, který vždycky nejdříve monitorujeme, je aktuální průtok vody. Dnešní stav je velice nízký, ale vzhledem  k dešťům v posledních dvou dnech se dá očekávat postupný nárůst průtoku. Pro dnešek je nízký stav vody výhodný. Po těch třech týdnech nucené přestávky se nám zdá profil Tobogánu jaksi malý, ale zvykáme si celkem rychle. Tradičními nástroji se ve dvanáctém metru zahlubujeme do severního boku, postupně ubíráme pískovec a průběžně odtěžujeme. V některých místech to jde obstojně, ale jsou zde opět místy v pískovci značně tvrdé pecky, které se tak snadno nezdolávají. Po dvou hodinách dáváme pauzu na posilnění a krátký odpočinek na povrchu, což vzhledem k dost vysoké venkovní teplotě, je  dnes pohodička. Po krátké přestávce jdeme pokračovat. Anife spěchá, aby mě předběhla a mohla se taky podílet na ražbě odvodnění. Manipulace s kangem ve stísněném prostoru není nijak zvlášť snadná. Dalo by se říct, že je až vysilující. Nechávám jí tedy časový prostor, aby zde odvedla svůj podíl práce. Po nějaké době mi začíná být zima, takže ji přesvědčuji k vystřídání. S jistou nelibostí je mi vyhověno. Pokračujeme osvědčeným způsobem. Já provádím přibírku a nakládání materiálu, Anife ručně vytahuje na závěsné drážce a přesunuje vytažený materiál na dno šachtice, přesypává do velkých kýblů a Luky obsluhuje vrátek a odklízí vytěžený materiál, obsluhuje centrálu a připravuje potřebné nářadí (jako je vrtačka, kango, atd).

Další dvě hodiny jsou zhruba pryč. Voda odtíká kam chceme, ale pokud budeme chtít zachovat alespoň ten minimální profil, obávám se, že hloubka odvodnění nebude stačit a voda nám znovu bude znepříjemňovat činnost. Přibírka kangem je zde již téměř nemožná, proto přistupujeme na vrtání a minidestrukce. Jenže nastává téměř bezvýchodná situace. Materiál je natolik zvláštní, že nejde téměř vrtat. Motor vrtačky je stabilně přetěžován značným třením vrtáku v materiálu a ucpáváním vynášecí spirály, až se obávám nejhoršího ... I pro mě se stává vrtání značným vysilujícím utrpením.

Vzdávám to!  Poslední možností, kterou zde máme je provádět přibírku stropu. Mělo by to jisté výhody a rovněž i nevýhody. Výhody: Vyřešila by se tím situace s vodou, přibírky bude možné provádět opakovaně, materiál se dá poměrně dobře vrtat, vývrty se neucpávají a odtržený materiál bude padat na dno. Nevýhody: Vrtání do stropu je rovněž vysilující, poruší se celistvost stropu, bude se muset průběžně sledovat pevnost,  provádět odstraňování uvolněných kamenů a budeme muset provést upravení těžební dráhy. Jak se zdá výhody převažují a vzhledem k tomu, že je to asi i poslední možnost, provádíme zkušební vrtání do stropu. Rozhodně nemůžu říkat, že je to snadné, ale vrtačka to zvládá bez problémů. Jediným zádrhelem jsou zde mé unavené svaly. Pro dnešek končíme a příště se ukáže zda bylo naše rozhodnutí správné. Když vylezeme nahoru, je tma jako v ranci, taky už je šest hodin večer. Zastihujeme zde Igora, který se  za námi zastavil a konzultujeme situaci na lokalitě. Dnes mu dávám za pravdu, že doporučoval provádět přibírku stropu. Správnost tohoto postupu ukáže čas. Pro dnešek finito.

Hawk

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

102)20.11.2010 Pracovní akce na Kamenném ponoru, účast Hawk, Anife a Luky - jak jinak.

Vyrážíme tradičně v osm ráno, je krásně slunečno,  i když předpověď hovořila jinak. Slibovaný déšť a mraky prozatím nikde. A ani nám nebudou chybět. V Suchdole je to o něco horší, trošku mlžno a sem tam nějaký mráček. Ale jinak je obstojně,  i teplota je stále nad nulou. Nezbytná příprava na sestup a nachystání materiálu netrvají dlouho. Pak už hurá dolů a provést připravenou přibírku stropu. Celkem se to daří, ze stropu odpadávají slušné kousky materiálu, občas i trochu neplánovaně. Na první pohled značně celistvý kompaktní strop je při bližším prohlížení místy rozdělen tenkými puklinami. Je sice nepravděpodobné, že by se ze stropu vylouply nějaké velké bloky (vzhledem ke křivolakosti puklin), ale jak zjišťuji, mohou být v materiálu i vrstevnaté pukliny ve směru generelního sklonu, které nejsou vidět a jak se ukazuje jsou zde i reálně. Na levé straně profilu při otevření stropu odpadává trojúhelníková deska o nejdelší straně zhruba metr a tloušťce tak patnáct centimetrů. Slušný to drobeček. V celku se s ním nedá ani hnout... Pár desítek minut to zabere, než je rozebrán na prvočinitele, které lze naložit do kbelíku. Než se nám podaří vyklidit veškerý napadaný materiál jsou pryč skoro tři hodiny. Výsledek je, řekl bych, nad očekávání. Přibírka měla objem padesáti kbelíků. A strop celkem drží, což je nejdůležitější. Dáváme si krátkou přestávku na posilněnou. Venku sice svítí slunko, ale žádné velké teplo se nekoná. Stav průtoku vody v jeskyni je snad ještě menší než minule, ale i tak se mi za těch pár hodin podařilo slušně provlhnout a díky nízké venkovní teplotě to není žádná slast. Proto se snažíme přestávku co nejvíce zkrátit a vrátit se do jeskyně. Pro dnešek nás  čeká  už jen připravit další přibírku stropu. Zabere nám to docela dost času, ale nakonec lze konstatovat, že příprava dopadla úspěšně. Pro dnešek opouštíme lokalitu, teď už nejen zvlhlí, ale přímo dokonale promočení. Posledním dnešním hodnotným zážitkem je samozřejmě sundání promočeného oděvu a oblečení sice do suchého, ale dobře vychlazeného prádélka. Zkrátka požitek. A bude jistě i mnohem hůř. Zima nás teprve čeká. To je pro dnešek vše.

Hawk

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

103)27.11.2010 pracovní akce Kamenný ponor - účast obvyklá

A je to zde. Sníh a mráz, což představuje ještě ztíženější podmínky než posledně. Navíc ještě čerstvý mrazivý vítr, který umocňuje pocity ještě větší zimy. Po příjezdu na místo na nic nečekáme, co nejrychleji všechno připravujeme a rychle dolů, do tepla. Provádíme připravenou přibírku. Materiálu je pěkná hromada. Přibírka stropu má jistou výhodu, ale objevuje se i docela nepříjemná nevýhoda. Skladba materiálu ve stropě má jednu vadu, není kompaktní. Po pevné spodní vrstvě se již minule objevila tenká mezivrstva po které se odloupl dost velký kamínek a dnes je to ještě horší. Po další pevné vrstvě následuje téměř třiceti centimetrová mezivrstva z materiálu, který je promíchán s jílem a odpadává v nechutných kusech. Navíc si lze povšimnout znatelné pukliny mezi oběma vrstvami, což mi na klidu nepřidává. Během odtěžování průběžně sleduji stav stropu poklepem. Naštěstí se zvuk  v průběhu dne nijak nemění. Pro příště to ale znamená nezapomenout na pilu, kulatinu,podložky a klíny, aby zde bylo možno zabudovat vzpěry, jinak by se mohla tato část stropu poroučet na dno. A to by byla katastrofa. Dnes to ale musí vydržet tak, jak to je. Odtěžujeme nepřetržitě dvě a půl hodiny a ještě stále je zde pěkná kupka. Dáváme pauzu na jídlo, ale přestože venku svítí slunko, zima je značná. Mokrý overal rychle tuhne a to co je  uvnitř rovněž. Teplé jídlo a horký čaj jsou přímo balzámem. Ovšem jen na krátkou dobu. Hned jak opustíme závětří, je pohoda pryč. Raději hned sestupujeme zpátky do jeskyně a vrháme se na další odtěžování uvolněných kamenů.  Než však celý profil dočistíme a odtěžíme je třičtvrtě na pět. Únava všech účastníků je v tento čas už značná, tak pro dnešek akci ukončujeme. Na povrch bylo dnes vytaženo 103 kbelíků kamenů.

Hawk

 

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.