únor 2010

76)První únorová akce 14.2.2010

Účast: Hawk, Anife a Luky

Po delší době se dnes jedeme přesvědčit o sněhové situaci v Moravském krasu a jedinou výzbrojí je fotoaparát. Máme v plánu kromě zrevidování stavu lokalit, lovit zimní záběry, abychom mohli ještě rozšířit fotogalerii o další snímky z dílny matky přírody. Naše fotogalerie je díky "speleo bulváru" zajisté populární, tak ji opět rozšíříme, ať je o čem psát. Je ovšem jisté, že dnes nebudou objektem fotografování ani kytky nebo houby, ale zcela jiné výtvory,  které rostou výhradně v zimním období. Kdo se domnívá, že se jedná o ledové krápníky tak se trefil.

Naše první kroky vedou na lokalitu Kamenný ponor. Cesta mezi Suchdolem a Vavřincem je letos prohrnovaná, což je příjemné zjištění. Stav lokality je od poslední akce beze změn. Jen bychom si přáli, aby sníh roztál a mohlo se pokračovat s dalším průzkumem.

Dalším cílem jsou pak vchody do velkých jeskyní (Sloupské a Hladomorna), kde díky velkému skapu vody a mrazivemu počasí narůstají ledové krápníky mnohdy úctyhodných rozměrů a rozmanitých tvarů. Samozřejmě jen do té doby, než jsou zničeny rukou nebo nohou vandala a nebo přirozenou cestou - změnou venkovní teploty. Máme celkem štěstí, protože v obou jeskynních vchodech je ledových výtvorů docela dost a ani jeden z ničivých elementů doposud výrazně nezasáhl. Tak zde je ukázka a zbytek ve fotogalerii.

Hawk

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

77)Pracovní akce - Kamenný ponor 27.2.2010

Účast: Hawk, Anife, Pája a Luky

Po dlouhé době se opět dostáváme na Kamenný ponor.  Dnešním cílem je pokusit se rozšířit průchod do staré části jeskyně ze západní strany a ubrat kousek stropu hned za průchodem, který je zde snížen zhruba o 20 cm a vytváří zde svislý zub nepříjemně zasahující do profilu a byl by zde zajisté "kamenem úrazu" (určitě bychom si zde často otloukali hlavu). Při bližším ohledání a oťukání zjišťujeme, že tato část stropu je jeden zaklíněný docela velký balvan délky odhadem tři metry, šířky přes metr a výška není vidět. Co je ale podstatné, při poklepu vydává zvuk jako prasklý hrnec - toto zjištění není vůbec příjemné. Ani strop průchodu není nijak pevný. Vpodstatě je to puklina vyplněná hlínou a kameny a končí u toho velkého uvolněného  balvanu ve stropě. Další nepříjemnou záležitostí je velice silný skap vody téměř všude, takže původně zdánlivě pevné výplně jsou dokonale rozmočené, a průběžně pak opadávají kousky hlíny a sem tam i nějaký kamínek. Při vrtání první díry do balvanu ve stropě dochází bez varování k jeho sesunutí o nějakých 20 cm dolů. Okamžitě ustupujeme z dosahu a sledujeme jeho další nepatrný pohyb. Současně se ze stropu za ním vysypává "hromádka" hlíny. Celá tato situace je jak ze špatného filmu.  Nakonec se pohyb zastavuje. Zkoušíme pajsrem jeho stabilitu, prozatím se ani nehne. Jdeme pokračovat ve vrtání. Přibírky proběhnou bez dalšího posunu. Nakonec už je zde hromada kamení, kterou budeme muset zpracovat. Promýšlíme založení základu pod skruže a podle stávající situace se bude muset tato operace provést co nejdříve a hned potom budeme muset zpevnit celý průchod do staré části a zde podepřít strop stojkami. Ještě jednou nakonec pajsrem čistíme puklinu před balvanem a kontrolujeme pevnost stropu a další nepříjemné překvapení je na světě. Ze stropu před velkým balvanem směrem dolů do jeskyně se odtrhává pěkná plotna tloušťky tak 25 cm víc jak metr dlouhá. Nebude to podle všeho tak jednoduché, než bude tato velice důležitá část jeskyně zajištěna tak, aby zde bylo pokud možno bezpečno. Na další akci bude zahájeno zajištění spodní části šachtice. S tímto rozhodnutím pro dnešek končíme.

Hawk

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode