Duben

291)11.4.2015 - Po kratší přestávce opět rozsáhlá bádací akce a hnedle na třech lokalitách současně. Důvodem je především velice hojná účast badatelů, proto máme možnost zašťourat do různých "děr".

1) Amatérská jeskyně - Libor, Richard, Mike, Lumír, Honza Štěpánek, Michal Juránek a Verča

2) Závrt U hrušky - Igor a Vašek

3) Kamenný ponor - Hawk, Anife, Zdenda, Fíďa, Vojta a Pepe

Co se týká Amatérky - je v plánu především revize situace po zvýšených vodních stavech v lokalitě a to především ve Východní větvi a zajisté i nezbytná potěcha oka a povzbuzení mysli v této úžasné lokalitě, pro další chuť do výzkumu na ostatních lokalitách, které tak sveřepě odolávají našim usilovným badatelským aktivitám. Ale protože jsem se zde nezúčastnil, nemůžu věrohodně doplnit žádné podrobnější informace.

Na závrtu U hrušky po mnoha usilovných akcích s cílem podejít nepříjemný zával (ovšem bez nějaké vyhlídky na úspěch), je nakonec rozhodnuto přistoupit k poslední možnosti, pokusit se o sondáž do jediného místa odkud bylo možné sledovat průvany, ovšem do kterého se nám nechtělo moc šťourat, protože je to tam jeden balvan na druhém s bůhví jakou stabilitou. Igor s Vaškem se zde dnes pokusí v rámci bezpečnosti drobátko zvětšit profil, aby bylo možné lépe zhodnotit a zvážit stávající možnosti, jestli to půjde projít. A opět co se týká přesných informací jsem zde pouze tlumočníkem.

Kamenný ponor - po poslední akci je dole připravena hromádka kamenů k odtěžení v místě odtokové pukliny, což je první dnešní úkol. Samozřejmě nejdříve zprovoznit veškerou techniku, propojit komunikační uzel a kabelové systémy a pak už jen těžit. Zpočátku ale dochází k drobné nepříjemnosti způsobené vlhkem a to k prokluzování řemenů na těžebním vrátku. Po postupném vysušení se nedostatek eliminuje a všechno probíhá bez dalších zádrhelů. Pozitivním poznatkem je výkon nové centrály, která hravě zvládá oba motory současně bez nějakých dramatických poklesů výkonu. Do polední pauzy (něco málo po jedné hodině odpolední) je veškerý vylámaný materiál odtěžen a ještě je provedeno vyproštění nářadí, které bylo po podzimním zaplavení vodou zavaleno uvolněnými balvany ze stropu. Odtoková puklina se podle předpokladu od posledně stočila opět východním směrem, ale prozatím se nijak zvlášť nezvětšila. Pravdou je, že voda, která pořád hojně přitéká stíhá odtékat v dostatečné míře, takže ke zvedání hladiny naštěstí nedochází. Uvidíme, jak se bude situace vykreslovat do budoucna. Obědová pauza je dnes na povrchu velice příjemná, doslova jarní. Během polední pauzy se stavuje Igor, takže můžeme být klidní, škádlení závalu proběhlo bez úhony a nějaký kámen se jim podařilo uvolnit a shodit. Po obědové pauze dostávám od Anife zákaz vstupu do podzemí, protože jsem pořád ještě nachcípanej a zbytek týmu vyzbrojen " mými radami k nezaplacení" jde dolů pokusit se o další rozšíření odtokové pukliny a rozbití těch opadaných balvanů v té koncové části chodby. Nezbývá mi, než jim držet palce. Postupně se vytahuje nahoru nějaký kámen a nějaký ten rozbahněný sediment ze dna, až nakonec v šest večer je celá akce ukončena. Na povrch bylo vytaženo 84 kbelíků materiálu - převážně kamenů. Na úplný závěr se ještě přesuneme do Ostrova na večerní posezení a pokec k proběhlé akci i k akcím budoucím.

Hawk

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

292)18.4.2015  Celostátní akce zaměřená na úklid krajiny od odpadků vyprodukovaných "civilizovaným člověkem", kterému je lhostejno kam odhodí pro něj nepotřebnou věc, jako je dopitá láhev, krabička od cigaret, plechovka, kelímek od kávy, mikrotenový sáček, jízdenka z autobusu, obal od sladkého pamlsku, pneumatika, tampon, až po občanský a ridičský průkaz. Ovšem nejkouzelnější ze všeho je skutečnost, že trasu, kterou jste dopoledne zbavili těchto, již nepotřebných věcí, v odpoledních hodinách stihnul onen "civilizovaný člověk" opět doplnit o obal, který už vyprázdnil. Prostě ať žije civilizace ! Na úklidovou akci se nás sešlo celkem 15 a bylo odpraseno několik kilometrů silničních úseků od Nových Dvorů až po křižovatku u bývalého lomu nad Sloupem. Za jarní přírodu děkuji všem, kteří měli chuť se hrabat v odpadcích, vyprodukovaných tou lhostejnou smečkou přitroublých idiotů.

Dalším dnešní počinem jsou naše lokality a jejich okolí, kde rovněž provádíme úklid, například: vytěženého materiálu a protože je nás na to hodně, je pro zájemce provedena základní instruktáž pro mikrotrhací práce s praktickou ukázkou a možností si vyzkoušet, jak celý systém funguje. Po dokončení úklidu se většina aktérů postupně vytrácí a zbylá sestava se ještě převléká do overalů a jde vytěžit od minula připravený materiál na Kamenném ponoru. Celá akce je pak ukončena kolem šesté hodiny odpolední.

Účastníci úklidu: Hawk, Anife, Luky, Jurda, Fíďa, Nany, Igor, Honza Travníček, Jana, Honza Štěpánek, Zdenda, Vašek, Jindra, Libor, Mike a později Lumír s Naty.

Odpoledne na Kamenném ponoru : Hawk, Anife, Fíďa, Nany, Jindra, Igor. Celkem bylo až na povrch vytěženo 70 kbelíků materiálu. Děkuji všem za jejich úsilí.

Hawk

 

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode