Únor 2020

2.2.2020, pracovní akce Kamenný ponor. Zúčastnil jsem se já a Zdeněk Havlík.

Minulý týden jsem si nebyl jistý, jestli mám vypsat bádací akci na tento víkend. A než jsem se „rozhoupal“ byla středa (to už bývá dost pozdě). I přesto jsem akci vypsal, ale  né všem. Jenom zájemcům o bádání na Kamenném ponoru (Ovčíně). Stačil by mi jeden badatel, bohužel většina se ozvala s tím, že v sobotu nemůžou. Honza T. odpověděl, že by mohl v neděli (bohužel mu to nakonec nevyšlo). A Jirka Bílek se mi ozval, že by zřejmě mohl i v sobotu, ale bohužel kvůli zapomenutému telefonu jsme se nedokázali domluvit. Zkoušel jsem ještě v sobotu večer obvolávat a přemlouvat spoustu různých lidí, ale nikdo nechtěl. Tak jsem zkusil zavolat Zdeňkovi, ten se poradil se ženou Aničkou a vzápětí se ozval, že přijede. Sešli (resp. sjeli) jsme se na desátou na místě. A bylo fajn chystat věci s někým kdo ví, o co jde… . Zdeněk neměl overal ani čelovku, tak dělal hlídku na povrchu. Pomáhal mi spouštět a vytahovat věci, udržoval centrálu při životě, fotografoval a hovořil s kolemjdoucími o jeskyních :-). Dnešní akce byla zaměřená na přípravu materiálu a kdyby se nás sešlo víc, měla by akce svižnější tempo, ale i tak jsme akci zvládli na výbornou. Uvidíme co bude příště.

Foto.: Zdeněk Havlík

____________________________________________________________________________________________________________________________________

15.2.2020, pracovní akce Kamenný ponor. Zúčastnil jsem se já, Hóky, Michal J., Pavel.

Tentokrát jsem vypsal akci s dostatečným předstihem a potřeboval jsem k sobě ještě další tři badatele. Poslal jsem e-mail všem členům skupiny plus ještě pár kamarádům. A celkem mě překvapilo s jakou rychlostí a zájmem se hlásili zájemci. I když už jsme byli kompletní, stále psali další a další, až jsem je musel trochu krotit. Původně měla dnešní sestava vypadat trochu jinak, ale nakonec některé členy zavalily pracovní povinnosti, tak jsem šáhnul po jednom náhradníkovi.Místo Marka přijel Pavel a Libor nepřijel vůbec. Sraz byl tradičně na desátou a přijel i Martin s Pavlínkou,  kteří, dovezli Hókyho. Do díry ale nešli,  přijeli za námi pohovořit a podpořit nás jiným (švestkovým) způsobem. V dnešním plánu bylo odtěžení nachystaného materiálu, výměna signální dvojlinky a příprava materiálu na příště. Také jsem přivezl nějaké další vylény pro pohodlnější pohyb po kolenou v plazivce. ( Cesta může být třeba do pravěku, nebo může být třeba křížová cesta a my máme Vylénovou cestu. Vylén je taková pěnová podložka)  Jako už mnohokrát,  i dnes jsme naspouštěli potřebný materiál do jeskyně a pomocí vozíku jsme je přepravili na „nádraží“ (spodní část jeskyně, kam vede dráha), kde jsme si ho postupně podávali, až bylo vše tam, kde jsme to potřebovali. Hned po příchodu jsme se začali bavit těžbou materiálu, který tvořilo ze začátku kamení a později i sediment usazený na dně chodbičky. Po vyčištění chodbičky jsme se rozdělili. Pavel s Hókym šli dělat na výměně kabelu a já s Michalem jsme dělali na přípravě materiálu a úpravě profilu. Akce se celkem protáhla, na povrchu jsme se objevili až kolem šesté, což u našeho bádaní nebývá zvykem. Ale vše dopadlo na výbornou a po uklizení zablácených věcí jsme se mohli vydat k domovům.   

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

29.2.2020, pracovní akce Kamenný ponor. Zúčastnil jsem se já, Hóky, Honza T. a později i Libor.

Pracovní akci jsem vypsal začátkem tohoto týdne a to jenom několika zájemcům z poslední doby. Né, že bych e-maily už nechtěl posílat všem lidem v adresáři, ale nebaví mě číst bambilioń důvodů, proč většina „jeskyňářů“  nemůže. Hóky to v průběhu korespondence přeposlal i Liborovi. A i on koncem týdne přislíbil účast.  A dorazil, naposledy byl v jeskyni Kamenný ponor před 29 měsíci.  Dnešní akce byla zaměřená na vyčištění zadní části chodbičky Za Madonou. Přivezl jsem na to dva nové nástroje, speciální nezničitelnou nerezovou lopatku a motyčku (né Zdeňka Motyčku), vyrobenou a darovanou jedním kamarádem. Sraz byl dnes trochu netradičně na devátou, Hóky potřeboval jít večer na ples a kdyby to bylo jako obvykle, hrozilo by mu, že by ho nemusel stihnout. Kromě Libora jsme se sešli na paloučku u vstupu do jeskyně ještě před devátou. A po nachystání věcí jsme se vydali do podzemí. Neměli jsme příliš mnoho věcí, takže přesun byl celkem rychlý a brzo jsme začali s čištěním chodbičky. Tentokrát jsme pracovali na dvou místech současně. Honza byl v pravé části chodbičky já v levé a nakopaný materiál jsme podávali Hókymu, který ho ukládal na provizorní skládku. Honza měl už hotovo a já téměř taky, když dorazil Libor. (Pravda, že už v e-mailu psal, že dorazí jenom na chvilku). Museli jsme si dát krátkou čůrací pauzu. Když se totiž válíme po břichu, tak dřív,  nebo později, na nás většinou přijde močení, nebo čůrání. Po pauze jsme se vystřídali, já jsem vyklápěl kbelíky na skládku. Před sebou jsem měl Hókyho, ten měl před sebou Honzu a Honza Libora. A poté, co jsem vysypal tři kbelíky, slyšel jsem, jak Libor říká, že máme vyčištěno. Tak jsme akci ukončili. Bylo kolem půl druhé, když jsme odjížděli od jeskyně ke svým domovům.


 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode