Březen

288)7.3.2015  -  Kamenný ponor - účast: Hawk, Anife, Zdenda, Fíďa, Vojta, Pepe, Honza Štěpánek a dopoledne Jindra

První březnová akce - zanedlouho podle kalendáře vypukne jaro, ale už dnes to vypadá o něco lépe než minule. Nechtěl bych to zakřiknout, ale zimě zřejmě odzvonilo. Teda né že by mi zima nějak zvlášť vadila, ovšem nijak zvlášť ji nevyhledávám. Dalo by se říct, že jaro, léto i podzim mám asi raději. Prostě dnes je počasí poměrně slušné, sice slunce je někde za mraky, ale téměř nefouká a teplota kolem osmi stupňů je přijatelná. Určitě může někdo namítnout co to zde kecám za kraviny, že v jeskyni je jedno jak je venku, ovšem věc se má i jinak. Zde na lokalitě se těží odkopaný materiál až na povrch, takže pro obsluhu vrátku na povrchu je počasí dost limitujícím faktorem a za druhé, když se dole člověk "trošku" promočí (protože dole stále ještě teče nějaká ta voda) a pak vyleze na chvíli na povrch a venku kosa jak na sibiři, tak to je pak na ... (chtěl jsem napsat na posrání), ale protože jsem "slušňák" tak to určitě nenapíšu.

Co se týká počtu badatelů, tak je nás zde tak akorát, aby všechno fungovalo jak má. Nejdříve jako vždy příprava všeho potřebného, instalace vrátku, kabelů, centrál, komunikačního zařízení a kdoví čeho ještě a pak už rozdělení na jednotlivá stanoviště. Dole bagrovací mužstvo Fíďa,Vojta, Pepe, Honza, obsluha spodního vrátku já a Zdenda a povrch Anife a Jindra. Dole ještě nejprve probíhá kotvení kabelové sítě do boku chodby, aby se stále neválely kabely ve vodě a pak nějaké odtěžování. Komunikační zařízení funguje dobře, až na to, že si dole někdo občas hraje s laděním a píská nám vesele do uší. No, že si umíme zahrát na dobráky i nahoře, řeší Zdenda zahrazením přítoku vody a vytvořením malého jezera, které se pak po odstranění hráze s rachotem povodňové vlny řítí dolů k čelbě. Děkovné výkřiky na sebe nedají dlouho čekat ... ovšem obsah tohoto sdělení z čelby, nelze na webu publikovat (samozřejmě z důvodu utajení). Na oplátku nám zase zapískají do uší... Tato hra se pak během dne několikrát opakuje, aby bylo taky nějaké vzrůšo. Jinak samozřejmě od čelby posílají i naplněné kbelíky různým, vesměs značně blátivým materiálem. Kromě odtěžování splavených sedimentů se dole ještě pokoušejí poněkud rozšířit odtokou puklinu, takže vyjímečně jsou ve kbelíku nějaké kameny. Do obědové pauzy je odtěženo cca 30 kbelíků - celkem slabota. Během přestávky se domlouváme na dalším postupu, že se nechá puklina prozatím tak jak je, a bude se raději odtěžovat zbytek sedimentu. Polední pauza je opět samá legrácka a blbinka, v čem nám vydatně pomáhá malý Šíma, který se za námi přijel s tátou Michalem podívat. Nejprve se dokonale umaže od bláta na skládce, pak ochotně přikládá svou ruku k dílu Zdenda a rozdělává oheň, což se Šimonovi samozřejmě moc líbí a jde se opékat, Zdenda napichuje Šímovi žužu bonbony na klacík a Šíma je pak na ohni opéká a ochotně se s námi o vypečené cukrovinky dělí. Myslím, že bylo právě vynalezeno nejdokonalejší lepidlo, protože jsme postupně my všichni obdarovaní neskutečně olepeni... A protože jsme dnes plni nápadů, vynalézáme tak zvanou "odpočinkovou židli" pro libovolný počet odpočívajících viz foto.Michal JuránekOvšem je doporučeno, aby účastníci odpočinku měli pokud možno suché overaly. Tato podmínka zde bohužel nebyla splněna, takže byla posléze židle zrušena - (nedoporučujeme tuto tzv. odpočinkovou židli aplikovat na běžné dřevěné hospodské, či jiné židle, protože by mohlo dojít k hromadnému úrazu následkem ulomení nohou)- viz. bezpečnostní návod pro zatěžování hospodské židle.

Pauza končí a jdeme opět pokračovat. Odjíždí Jindra, na povrchu ho nahrazuji já, spodní vrátek obsluhuje Fíďa a Zdenda a dole se budou bahnit Vojta, Pepe a Honza. Podle domluvy se odtěžují především sedimenty. Tentokrát je tempo mnohem svižnější. Během dvou hodin je odtěženo dalších 101 kbelíků. Celkem tedy na povrch bylo vytěženo 131 kbelíků. Stupeň promočenosti spodní skupinky je v půl páté (mimochodem taky díky pravidelným povodňovým vlnám posíláným od vrátku) natolik značný, že je akce touto dobou ukončena. Samozřejmě proběhne postupná demontáž, vytažení  a naložení technologií a pak se přesunujeme na večeři a pokec - klasicky do Ostrova. A tím dnešní akce končí.

Hawk

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

289)Akce 14.3.2015 závrt U hrušky

V zastoupení vedoucího akce (Libor se nemohl účastnit v plném rozsahu), posílám stručnou zprávu o výsledku sobotního bádání. Účast v pětičlenné sestavě: Libor, Igor, Kuba, Honza T., Hanka a hosté Adam, Eliška, Petr, stačila na vyklizení téměř celého přichystaného odvalu na čelbě. Kameny byly rozmělňovány technikou Hilti, několik kamenů přesahovalo svojí hmotností i 200 kg, a upravovány ještě do kbelíkového formátu palicí. Počet vytěžených kbelíků je neznámé číslo (chyběla Anička), ale bylo jich bohatě přes 100 ks, na straně ztrát je jeden zlomený vrták a jedna zlomená palice. V závěru akce nás zradila babička centrála a tak na čelbě zůstal jeden asi 100 kg kámen a hromádka žluté jeskynní hlíny. Průvanová puklina je nyní 2 m vysoká, v čelbě je opět mohutný blok obložený menšími kameny a mezery jsou vyplněny hlínou.
Součástí akce byl čerpací experiment. Jako hlavní wasrman byl určen Petr. Čerpáno bylo po celou dobu akce, centrála byla vypnuta jen na půl hodiny při polední přestávce. Vcelku bylo čerpadlo v chodu 315 minut při průtoku 7 l/ min. Vyčerpáno bylo 2100 l vody. Hladina v šachtici poklesla o 1,2 m, po vynásobení plochou hladiny (plocha stanovena odhadem 2 x 0,9 m), bylo odčerpáno 2160 l, což se dobře shoduje s vyčerpaným množstvím vody. Lze konstatovat, že voda se zpět do šachtice nevrací. Situace na dně Průvanové pukliny: voda zpočátku plynule odtékala, tvořila jen malou kaluž. Kontrola po ukončení akce však zjistila zádrž, odhadem 200 - 300 l vody, je zřejmé, že odtokové cesty ze dna nebudou úplně volné. Při další bádací akci bude vhodné čerpání opakovat, vody je v šachtici stále dostatek, a sledovat situaci na odtoku.
Součástí akce byla odpolední exkurze do Němcovek pro Juránkovi a večerní bezpečnostní školení v hospodě U Němců. Obojí zvládl Libor.
Igor

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

290)21.3.2015 -  závrt U hrušky a Kamenný ponor

První jarní den ve znamení hojného počtu badatelů, proto obsazujeme dvě lokality. Kamenný ponor: Hawk, Michal Juránek a Honza Štěpánek - hlavním cílem  zde je pokusit se o rozšíření odtokové pukliny, takže bohatě stačíme ve třech. Používáme samozřejmě osvědčené nástroje nejmenované firmy (abychom někomu nedělali zdarma reklamu) a vzhledem ke stálemu přítoku vody jsme během poměrně krátké doby dost slušně promočeni, takže něco po jedné hodině odpolední z lokality zbaběle dezertujeme nahoru na jarní sluníčko.

Závrt U hrušky: Igor, Fíďa, Pepe, Vašek, Luky, Jurda, Mike, Lumír a Naty, no snad jsem na nikoho nezapoměl. Tentokrát je zde použita jiná (opravená) centrála, vojenská babička půjde asi do důchodu. Holt centrály jsou v poslední době problematickým artiklem, ale podle slov odborníků (opravářů centrál), je hlavním důvodem poruchovosti nekvalitní pančovaný benzín, který tyto malé motory spolehlivě odrovnává. Pokud bychom si chtěli položit otázku v čem je prapůvod těchto nedostatků a zamířili do hloubky problému, nutně bychom asi došli k závěru, že u zrodu nekvalitních benzínů jsou nesmyslé zákony od našich zákonodárců a následně pak neutuchající hrabivost palivových byznysmenů. A je jim úplně šuma fuk (blbečkům), jaké nám všem ostatním způsobují potíže - hlavně když se korunky sypou. To jsem se zase jednou s chutí nas...."Ještě že tady ty šmejdy máme, jinak by si člověk musel žít spokojeně, pořád by se mohl jen usmívat a nebylo by si nač stěžovat, fuj to by byla ale pohodička."

Ale půjdeme raději bádat. V průvanové puklině úplně na konci zbývá ještě odtěžit nějaký materiál, na řadu přijde opět i  osvědčené specializované mikro trhací práce s použitím nastřelovacích nábojek k pokoření velkých kamenů a následně se ještě odtěží hlinitý materiál, který vytváří výplně mezer mezi kameny. Na polední přestávku se připojujeme i z Kamenného ponoru. Po polední pauze odjíždí Luky a Jurda někam na nějaké vyhlášení "hnusáka roku" (nebo tak nějak podobně), zřejmě to tam bude zábavnější ... Odpolední sestava se mění ještě o něco, dolů už nejde Honza, Igor a Vašek - jarní údržba základen, ale přidává se Michal Juránek, já si beru službu na povrchu jako obsluha centrály. Ovšem nahoře je sice docela fajn, ale "postrádám zde nějaké kanapíčko a nějakou obsluhu pro moje rozmazlování", takže nakonec vidím, že je to nahoře vlastně strašnej vopruz. Konečně je to dole přestalo bavit, vidím známé, lehce umazané tváře a vyzvídám aktuální informace. Byla odkryta další skalní stěna přímo vepředu a podložní bok je jediné místo, které by se dalo odkopávat. Celková situace je zde poněkud zmatená. Výrazná nadložní plotna, kterou jsme celou dobu tímto směrem sledovali, je zde přerušena skalními bloky v úplně kolmém směru. Docela to vypadá na nějakou příčnou tektonickou poruchu, ovšem odborné posouzení mi nepřísluší, poněvadž patřím mezi "nevzdělance" v geologických oborech, takže je to jen laický dohad. Takže na závěr zhodnocení možností - opět se potvrzuje, že nějaké pozitivní výsledky (alespoň maličký objev) prozatím v nedohlednu. Probíráme naše možnosti pro příště a postupně se přesunujeme - tedy někteří - na plánovanou besedu do Vavřince. A to je pro dnešek vše.

Hawk

 

 

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.