prosinec 2010

4.12.2010 -  Pracovní akce byla odložena

Hawk

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nepřízeň počasí a drobné zdravotní potíže nám  opět stály v cestě na naše lokality. Pevně doufáme, že ještě letos budeme schopni zdolat veškeré negativní události a do konce roku uskutečnit alespoň jednu akci.

Hawk

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pracovní akce 28.-29.12.2010 - lokalita Kamenný ponor, účast jako vždy.

28.12. - Po dlouhé době opět na Kamenném ponoru. Dnes nás čeká zabudování několika podpěr v místech, kde není strop zcela stabilní. Abychom předešli podobným překvapením jako loni na konci roku, kdy ze stropu upadlo pár větších kamínků. A potom budeme pokračovat v přibírce jako vždy. Ještě než se vůbec dostaneme do podzemí, máme možnost z hloubky dvaceti metrů slyšet šplouchání vody. Asi to bude dnes pěkná koupel. Ihned po sestupu se přesvědčujeme, že nás sluch nešálil. Vody teče pěkný potok a ani vyhloubená stružka dnes  místy nestačí, takže voda se lehce rozlévá do celé šířky profilu. Ale i tak můžu konstatovat, že stružka převážnou většinu odvádí. Sestupuji až na konec Tobogánu,  vybírám místo na podpěry a měřím jejich délky. Lukáš a Anife je pak na dně šachtice nařežou a pošlou je dolů.  Už jen zbývá je zabudovat a uklínovat do vyhlídnutých míst a to je otázka chvilky. Pak už nám nic nebrání v dalším postupu, což znamená provést přibírku stropu. Touto činností se zaměstnáváme až do konce dnešní akce. Na povrchu nás za odměnu očekávají dobře vychlazené (kdo si myslí, že nápoje, je vedle jak ta jedle) oděvy a boty. Než se nám podaří  trochu zahřát (některým) jsme už na půli  cesty k domovu, zbytek se rozpouští až doma.

29.12. - Protože byla přestávka v akcích docela dlouhá, dáváme si hned další den repete. Po včerejšku se stav průtoku vody nijak nezměnil, takže si budeme muset jako vždy opět dávat pozor na to, kam si sedáme nebo leháme. Jeskyňařina je tudíž v mnoha ohledech činnost,  při které se často posedává, nezřídka polehává, někdy se za odměnu klečí, případně když se narazí na svislé prostory, může se i viset. Činnost je to prostě rozmanitá. Na Kamenném ponoru se poslední dobou nejčastěji posedává,  nebo polehává. Přitom se dnes budou pajsrem odlamovat uvolněné kameny ze stropu, rozbíjet palicí nebo kangem, nakládat do kbelíků a tahat lanovkou pod šachtici. Dnes stejně jako včera jsme dole všichni tři. Aby nemusel někdo mrznout na povrchu, bude se materiál vysypávat na dně šachtice, a na povrch se vytahá až příště. Já s Lukášem jdeme dolů a Anife je u tahání pro změnu sama. Dole nás dnes čeká pěkná hromada balvanů nestoudně zaklínovaných, přičemž prostora na mávání palicí není nijak velká, takže se rozebírání kamenů stává nesnadným oříškem. Střídáme se u palice vždycky, když údery začínají slábnout, takže docela často. Jedině Anife nemá kdo vystřídat. Během dne jí to několikrát nabízíme, ale pokaždé jsme odmítnuti. V jednu hodinu, přesně po sedmdesáti kbelících, si dáváme krátkou pauzu na malé občerstvení podávané na povrchu "v mrazáku". Během této  krátké doby mi sundané mokré rukavice zmrzly na kost, podobně podbradní úpínka a ostatní popruhy v přilbě a samozřejmě i  mokré součásti oděvu. Podobnou extázi zažíváme všichni, ale nikdo si nestěžuje. Jak je to nejdřív možné,  spěcháme raději do podzemí - do tepla, rozpustit co bylo zmrzlé... Pokračujeme stejným způsobem až do finálního vyčerpání, což je při stopadesátémšestém kbelíku. Dnes se odtěžilo dost na to, aby se dalo nakouknout opět do volné prostory mezi stropem a dnem, ale stále ještě málo na to, aby se dalo říct, že nás čeká něco míň namáhavého. Pro dnešek končíme. Délka Tobogánu je dnes zhruba patnáct metrů. Pro letošek balíme a odjíždíme.

Rok 2010 končí, co přinese ten příští, kam se nám podaří postoupit a spousta dalších otazníků každému z nás prochází myslí. Odpověď na všechny otázky je v blízké, nebo vzdálenější budoucnosti. Až ta doba nastane dočtete se o tom jako první, neboť jak pravil pan Werich - "Neustále se něco děje, jinak by nebyly dějiny".

Hawk

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode