Březen 2018

17.3.2018, pracovní akce na Kamenném ponoru. Zúčastnil jsem se já a Vojta.

Několik dní zpátky jsem se chtěl domluvit s Vojtou na bádací akci na Ovčíně. Vojta mi ale oznámil, že pokud bude přijatelné počasí, tak nemůže, bude kácet strom. Tak jsem se začal zabývat variantou „B“. Ta spočívala v tom, že místo Vojtěcha by se mnou jel  Zdeněk (resp. Já s ním)  a dělal by hlídku na povrchu, ale i v této variantě by bylo lepší přijatelné počasí.  Počasí se koncem týdne podstatně zkazilo a tak Vojtěch zrušil kácení stromu. Takže jsme dnes spolu vyrazili na Ovčín. Po cestě jsme se domluvili, že prvně slezeme na místo dnešního útoku (budoucí průlez) a odklidíme materiál nachystaný z poslední akce. A teprve potom, pokud to bude zapotřebí, vylezeme zpátky na povrch a nachystáme vše potřebné pro další práci. Po příjezdu na místo jsem odemkl a zajistil dekl, Vojta se mezitím chystal. Potom jsem vylovil z batohu paličku a krumpáček, přivázal si je na smyčku a vydal se po žebříku dolů. Když jsem byl kousek pod povrchem, slyším, jak Vojta říká, že je to v prdeli a říkal i nějaká další sprostá slova. Třeba jako čurák, kokot, ale třeba i píča. Když jsem se zeptal co se stalo? Odpověděl, že si spletl rukavice a když si je vyměňoval, tak 1. Zamkl auto,  2. hodil do otevřeného auta rukavici a klíče (od auta), 3. zavřel dveře. A je to… . Klíče jsou zamčené v autě, ale i všechno ostatní a telefony taky. Máme jenom krumpáček, paličku a  to co máme na sobě. Po krátké debatě se domlouváme, že Vojta seběhne do Suchdola a zkusí si od někoho zavolat a zařídit dovoz náhradních klíčů. Já mezitím čekám pod šachticí. Když Vojta dorazil, vydáváme se na nábřeží. K našemu velkému údivu je dole nachystaná opravdu velká hromada materiálu, který čeká na to, až ho odtěžíme.  Ještě před tím ale obcházíme budoucí průlez přes dómek, kde bohužel zjišťujeme další  puklinu ve stěně a odsednutý materiál. Opatrně procházíme kolem a lezeme po žebříku nahoru (nad průlez). Kde pomocí pajsrů a hrubé síly dočišťujeme profil průlezu. Po otrhání volných kamenů podávám Vojtovi nářadí a sestupuji průlezem na hromadu kamenů a sedimentu, který postupně odtěžujeme do vedlejšího dómku. Sediment ukládáme k zadní stěně dómku a z kamenů postupně stavíme val, který snad  alespoň částečně zabrání vymílání stěn. Těsně před koncem těžení se ještě pokouším pomocí kulánku a klínu vyztužit bok dómku, který se hroutí. I když této provizorní výztuži moc nevěřím, je to lepší než nic. V průběhu těžení jsme se dvakrát vydali k povrchu kvůli kontrole dovozu klíčů. A při druhé kontrole si Vojta od kolemjdoucích vypůjčil telefon a dozvěděl se, že klíče budou k dispozici cca v 16:00, a tak jsme k této hodině akci ukončili. Klíče ochotně dovezl  Milouš a Jana, za což jim velice děkujeme.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 30.3.2018, pracovní akce na Kamenném ponoru. Zúčastnil jsem se já a Vojta.

Po krátké domluvě se s Vojtou vydáváme zabádat na Ovčín. Dnešním cílem akce je poopravit profil průlezu, přesunout všechen dostupný materiál na stavbu valu na místo, a změřit délku žebříku, potřebného ke snadnějšímu zdolávání průlezu. Po tradiční přípravě materiálu a sestupu na místo dnešního útoku, se s Vojtou pouštíme do přesunu materiálu a to ze severní odbočky do dómku. Poté Vojta z kamenů dostavuje částečně val, který snad zabrání dalšímu vymílání stěn dómku. Přichází na řadu měření a rozšiřování profilu, které provádíme již mnohokrát osvědčeným způsobem. Dnešní akce byla krátká a proto i zápis z ní je krátký. Máme ale Velikonoce, tak psaní zakončím krátkým velikonočním veršem.

Přišel zajíc na koledu

do domečku s děvčátky 

než se nadál byl na plechu

nadívaný kuřátky.

Foto V. Kacetl

 

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode