Listopad 2018

 

17.11.2018 Kamenný ponor. Zúčastnil jsem se já, Vašek a Honza T..

Na sváteční sobotu byla vypsána akce na montáž česla k rybníku v Suchdole a taky na bádání v HSP. Přihlásil jsem se na pomoc při montáži s tím, že po provedení montáže popojedu na Ovčín, abych udělal nějakou údržbu na lokalitě.

K rybníku v Suchdole jsem přijel chvilku po desáté a hned po mě přijel i Libor, který dovezl rozmontované česlo a potřebné nářadí k montáži i ukotvení česla před přepadový kanálek. Ruku k dílu přiložili i ostatní Honza T., Jirka S. no a samozřejmě hlavní montér Libor. Montáž byla rychlá a za chvíli česlo drželo na svém místě. Po montáži jsme ještě nějakou dobu hovořili, než jsem se s Honzou a Vaškem vydal směrem k Ovčínu.

Po příjezdu na lokalitu jsme nachystali věci a vydali se do jeskyně. Dnešním cílem byla montáž světla na osvětlení spodní části skruže a pokus o opravu komunikace. Proto, že jsme byli na práci tři, tak to šlo jak na drátkách. A během chvilky bylo světlo na svém místě, ještě jsme se věnovali civilizovanějšímu připevnění kabelů ke stěně a už jsme se chystali na opravu komunikace. Vašek připravil horní stanici a zdroj,  já s Honzou jsme chystali napojení kabelu UTP na původní vedení. Nejhorší bylo seřadit a zkontrolovat řazení jednotlivých drátků v kabelu. A pomocí půjčených kleští jsme nacvakli konektor, umístili do spojky a zaizolovali do bužírky. Potom jsme se všichni vydali na nádraží, abychom vyzkoušeli přimontovat druhou stanici komunikace a zkusili, jestli se oprava zdařila a komunikace konečně funguje. Po cestě dolů jsme kontrolovali kabel, jestli není někde poškozený. Poškození jsme nenašli, takže po příchodu na nádraží jsme zkusili připojit spodní stanici ke kabelu, ale komunikace se nerozsvítila. Nefungovala. Domluvili jsme se s Honzou, že se zkusí vrátit k horní stanici a stanici odpojí a potom zase připojí ke kabelu a vyzkouší konektor kabelu lépe usadit v konektoru horní komunikace, kdo ví, třeba to pomůže. A při zpáteční cestě vezme dolů nějaké nářadí na rozebrání spodního konektoru kabelu. Připojení a odpojení kabelu nepomohlo, komunikace nefungovala. Až Honza přišel s nářadím rozebrali jsme konektor a po krátké kontrole konektoru odpadl jeden z drátků z některého pinu. A bylo jasné, že konektor s kusem kabelu půjde s námi na povrch. Kabel jsme ucvakli těsně za spodním spojem kabelu (jednou jsem ho omylem cvaknul a kabel jsme napojovali) a když Honza kabel včetně spoje smotal a pověsi, zjistili jsme, že ze spoje kape voda. Později jsme na povrchu udělali pitvu spoje a zjistili jsme, že spojení je dost zoxidované. Takže je dost možné, že to byl ten problém nefungování komunikace. Po zjištění závady si kluci prolezli koncovou část jeskyně, něco málo jsme nafotili. Následovala cesta na povrch, sbalení věcí, rozloučení a cesta domú.       


Foto. Vašek Kacetl

__________________________________________________________________________________________________________________

24.11.2018, pracovní akce na Kamenném ponoru. Zúčastnil jsem se já, Jirka Bílek, David, Vašek a Hoky.

Akci jsem vypsal téměř před 14ti dny, šest lidí odepsalo, že se akce nezúčastní. Vašek odepsal, že to vidí 50/50 a přijel. Jirka Blabla psal smsku, že nemůže a Hoky se ozval v pátek, že může. Ostatní nenašli čas, aby se vůbec obtěžovali odepsat…                                    … mrzuté, ale neplakal jsem.

Naplánoval jsem příjezd na lokalitu v deset hodin. Ráno jsem vyzvednul Davida s Jirkou a teprve potom jsme jeli naložit potřebný materiál. Díky mému špatnému odhadu, špatnému naplánování a několika dalším pičovinám jsme k Ovčínu přijeli se zpožděním 45 minut.  (No, tak su prostě kokot a píčus) Ale Vašek s Hokym na nás počkali, takže jsme nemuseli improvizovat. Po nachystání většiny potřebného materiálu jsme se vydali opravit kabel komunikace na nádraží. Vašek zůstal na povrchu, aby střežil zbytek materiálu před lupiči. Při montáži kabelu na nádraží jsem ostatní využíval jako držáky do té doby, než jsem zjistil, že Hoky má mnohem větší zkušenosti než já s krimpováním UTP konektorů.  S radostí jsem mu předal kleště a nechal větší část opravy na něm. Po opravení spoje jsme připojili spodní stanici komunikace. David s Hokym zůstali na nádraží a začínali si chystat materiál na dnešní těžení. Já s Jirkou jsme se vydali zpátky k vrátku, kde jsme po příchodu zapojili horní stanici komunikace. A komunikace fungovala, sláva! Ještě jsme vyzkoušeli vrátek a Jirka si „osahal“  jak se vrátek ovládá, dnes bude totiž s Vaškem u vrátku. Ale ještě než začne těžba materiálu,  musíme jít až na povrch namontovat vrchní vrátek, abych měl co obsluhovat. Po montáži se Jirka, tentokrát i s Vaškem vydal na svoje dnešní stanoviště. A může začít těžba tzv. sraček. Né, že by hmota  kterou jsme těžili byla složená z hoven, ale její konzistence a zápach sračky připomíná.  Můj původní odhad byl cca 30 kbelíků a byl samozřejmě mylný, bylo jich podstatně víc. Bohužel ale nevíme kolik, nikdo z nás je nepočítal. Když jsem občas poslouchal, jak Jirka vylívá obsah kbelíků do bečky, měl jsem dojem, jako kdyby trpěl akutním průjmem a do bečky sral. Takové to byly zvuky. Po odtěžení materiálu jsme se mohli vrhnout na dnešní druhý naplánovaný úkol. Odtěžení materiálu z koncového místa chodbičky Za Madonou. Pro menší komplikaci s uklizením nářadí na povrchu se Vašek obětoval a šel dělat opět povrchový dozor tzv. SECURITY.  Moje představa byla taková, že když půjdeme na místo alespoň ve čtyřech, práce půjde rychle a chodbička bude rychle vyčištěná. Opět jsem se spletl, v plazivce se těží úplně na hovno a je úplně jedno kolik badatelů je k ruce. Protože do plazivky se vejdou dva. Lehnul jsem do plazivky a nějak jsem se snažil materiál přesouvat Davidovi, který byl těsně za mnou. Většinou jsem jenom nabral hrst materiálu a hodil jsem ho někam za sebe, David ho sbíral, plnil do kbelíků a ty podával Hokymu a Jirkovi. Po nějaké době jsme naznali, že už bude hodně hodin a měli bysme se vydat na povrch, Vašek potřeboval kolem čtvrté hodiny odjíždět k domovu. Ještě před odchodem si šel Hoky vyzkoušet jak se „kope“ v plazivce a dospěl k závěru, že dost na hovno. Nemůžu s ním nesouhlasit. Následovalo vytažení nářadí, poklizení, rozloučení a cesta domů.                                                                            Děkuji všem účastníkům.

 

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode