srpen 2009

35)První srpnová pracovní akce 1.8.2009 - Kamenný ponor

Účast: Hawk, Anife, Jedla a Luky

Dnes nás čeká postavení konstrukce pro těžbu materiálu, případně zabudování pažení a pak pokračování ve výkopu.

První část plánu, což je postavení konstrukce je z trubkového lešení snadnou záležitostí. Zvažujeme provedení pažení boků výkopu, ale z hlediska bezpečnosti jsou boky jámy pevné bez náznaků borcení - samé zaklíněné kameny a jílovité výplně. Od budování pažení prozatím upouštíme a vrháme se do "kopání". Spíš než kopání vypadá naše počínání na téměř nepřetržitou činnost s pajsrem nebo palicí vzhledem k množství kamenů až balvanů. Pouze ve střední části dna se po úhlopříčce táhne průh jílu proložený kameny menšími.  Že by to byl náznak předpokládané budoucí pukliny, která by mohla navazovat na komínek v hloubce 16 metrů, v jehož stropě jsou zaklíněné kameny a štěrk?  Určitě by tato skutečnost značně usnadnila hloubení nového vchodu.

Dnes se střídáme častěji, protože je docela ukrutné vedro, které nás vyčerpává víc než vlastní práce.  Před polednem nás na lokalitě navštěvuje Igor s Vaškem Kacetlem probíráme situaci na lokalitách, symbolicky rozbíjejí několik kamenů a pak odcházejí za svými povinnostmi.  Stav hustoty kamenů na dně je stále horší. Jsme nuceni přistoupit na mikrotrhací práci, abychom si zlepšili prostor a postoupili o krůček dál. Následuje přestávka a oběd a pak ještě káva. Máme se jak v hotelu. Po přestávce opět pokračujeme.  Vytahujeme  hromadu kamení a začínáme je dávat na kupku, protože cesta už je vyštětovaná. Brzy nastane situace "Kam s ním" - něco jako Nerudovský problém.  Čas neúprosně utíká  znovu musíme vrtat a střílet a pak v 17.30 finito, nákládáme nářadí, měříme hloubku 2,8m, abychom věděli jaký postup se dnes udělal.  S výsledkem jsme spokojeni. Pokračovat budeme zase příště.

Hawk

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

36)Pracovní akce 8.8.2009 Kamenný ponor

Účast: Hawk, Anife, Pája, Luky a Bart

Začínáme něco po deváté hodině na hloubce 2,8m.  Struktura materiálu je stále stejná, velké kameny pevně zatmeleny jílovitou hlínou, ale ta se postupně vytrácí. Je to přesně podle názvu "Kamenný ponor".  Jedině osvědčená technika nám pomáhá při dalším postupu. Postupně si jdou všichni užít na dno výkopu své chvilky slávy a potu. Doposud nám vlastní síly stačí, ale to prozatím nevíme, jak se situace na dně bude vyvíjet. Ke konci dnešní pracovní akce se od západní stěny naráží na kamennou desku, která je skoloněna k východu zhruba ve stejné sklonu, tak jak jsou vrstvy v podzemí. Ze strany východní je na tento masiv nasunut balvan přes celou šířku výkopu. Jeho podstatnou část jsme již postupně rozebrali, ale ještě ho pěkný kousek zbývá.  Dokud nebude rozebrán celý nebudeme vědět, zdali ten pod ním je  rostlá skála, nebo jestli pod ním bude nějaká puklina, která by teoreticky mohla navazovat na Vajíčkový komín. Blíží se šestá hodina a proto balíme. Naměřená hloubka na nejnižší místo je 3,5m. Hned od pondělí budeme pokračovat v našem snažení.

Hawk

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Suchdolská šestidenní - 10.8.-15.8.2009

37)10.8.2009

Účast: Hawk, Anife, Luky, Pája

Nejdříve zařizujem ubytování a nezbytné ostatní formality, takže k vlastní práci se dostáváme až ve 12.30.  Pouštíme se do dalšího prohlubování šachty pro nový vchod. Pro tahání používáme dvojitou kladku a proto zaměňujeme malé kbelíky za velké, takže objem vytahaného materiálu se zvyšuje. Větší kameny, které se do kbelíku nevejdou se tradičně vytahují pomocí plochých smyček. Skladba materiálu je stále stejná. Kameny, balvany a jako výplň jílovitá červeno hnědá hlína. Práci ukončujeme v 19.00. Nejnižší dosažená hloubka je 3,9m.

38)11.8.2009

Účast: Hawk, Anife, Luky a Pája

Počasí nám nepřeje. Téměř celou noc pršelo a prší i ráno a dopoledne. Na pracoviště dorážíme v 11.00. Všude je úžasně kluzko a pravidelné přepršky doplňují chybějící vodu. Nad výkop zabudováváme plachty, aby bylo pracoviště pokud možno udržováno v suchu. Jinak je pokračováno beze změn v kopání. Další desítky kbelíků a desítky kamenů jsou odtěženy. Přes všechny přeháňky a nepříznivý terén postupujeme na hloubku 4.4m, práci ukončujeme v 17.30.

39)12.8.2009

Účast: Hawk, Anife Luky a Pája od 16.30 Johny.

Počasí se podstatně zlepšilo. Prší jen občas. Příjezd ráno v 8.30, vzápětí přijíždí Avie s objednanými skružemi. Skládame skruže na místě a jdeme pokračovat v hloubení.  Některé balvany jsou tak velké, že si myslíme, že je to rostlá skála, ale nakonec ne. Očekávaný liťák stále nikde. Práci ukončujeme ve 20.00 v hloubce 5,0m. Pomalu ale jistě nastává dilema, zdali zabudovat skruže, nebo zvětšit profil a budovat dřevěnou výztuž, nebo ještě popojet o kousek níž. Prozatím je jáma bez jakékoliv výztuže a i když se zdá stabilní, je už dost hluboká, aby byla zajištěna. Uvidíme zítra, popojedem ještě kousek.

40)13.8.2009

Účast: Hawk, Anife a Pája

Dnešek je bez deště. Dorážíme na místo již v 7.30. Automaticky provádíme veškeré přípravy spojené s těžením materiálů a s rozpojováním kamenů. Pomalu ale jistě začínáme pociťovat všechny ty stovky kbelíků a kamenů, které byly nakopány, vypáčeny, roztlučeny a vytaženy na povrch. Ale stále nám ještě zbývá dostatek sil k dalšímu pokračování. Proměřujeme profil jámy a provádíme přibírky boků, tam kde je profil zúžen vyčnívajícími kameny. Ale pokračujeme rovněž i v hloubení. V pozdních odpoledních hodinách narážíme v hloubce 5,35m na vrstvu připomínající pískovec. Naše rozhodování o osazení skruží je opět odsunuto. Ukončujeme práci v 18.00.

41)14.8.2009

Účast: Hawk a Anife příjezd v 6.30, Pája a Bart v 7.30

Provádíme očištění dna a dokumentaci "pískovcové vrstvy". Podle všech indícií se jedná o naplaveninu nažloutlé barvy z povrchu do puklin mezi balvany, která se místy odlupuje po lesklých vrstvách s tmavými skvrnami - pravděpodobně pozůstatky organických látek. Provádíme přibírku boků, vylámáním rozpukaných vápencových balvanů a ještě provádíme zahloubení do dna. Naplavenina je místy silná jen nějaký centimetr, ale zhruba uprostřed je vrstva v desítkách centimetrů.  A mimo to je prokládána vápencovými kameny. Rozhodujeme se k osazení skruží a připravujeme lůžka pro ocelové nosníky. Práci ukončujeme kolem 18.00 hodiny. Nejnižší dosažené místo je v hloubce cca 5,70m.

42)15.8.2009

Účast: Hawk a Anife od 7.30, Pája a Bart od 9.30

Vstávám kolem páté a pokouším se zachytit východ slunce  a probouzející se den.

Hned po ránu jedu pro chybějící skruž, zatím co Anife štětuje cestu k závrtu kameny. Na desátou jedeme pro beton na betonárku do Blanska a děláme pak ještě jednu otočku. Mezitím Pája s Bartem zazdívají nosníky. Po našem návratu osazujeme první skruž a provádíme její obetonování. Následně pak spouštíme dalších pět skruží. Jde to celkem rychle a docela snadno. Ve 13.30 odjíždí Bart s Pájou. Já s Anife zůstáváme a dokončujeme potřebné práce, jako obsypání skuží apod. Padne sem docela velká hromada materiálu. Na závěr ještě uklízíme okolí pracoviště a v 18.30 odjíždíme.

Co říct na závěr: byl to docela záběr těch šest dní, nicméně postup 2,2m v profilu 1,4x1,4 se rovná vytěžení cca 4,3 metrů krychlových materiálu. Myslím si, že můžeme být s výsledkem spokojeni.

Hawk

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

43)Pracovní akce 22.8.2009 - Kamenný ponor

Účast: Hawk, Anife a Luky

Ostatní  - někteří hlídání dětí a pro jiné další pracovní sobota. Začátek naší dnešní cesty je poznamenán zapomenutím podstatné části výstroje, takže se musíme kus cesty vracet. Jestli to takhle dnes půjde dál, nebude to žádná sláva.  Na místo se dostáváme až v půl jedenácté. Dáváme se do práce co možná nejdříve.  Na povrchu dokončujeme rozhrnutí zbytku hlíny a zarovnání terénních nerovností a mezi tím průběžně vytahujeme kbelíky kamení, které dole plní Luky. Tím že jsme minule zaskružovali šachtici se dole podstatně zmenšil prostor a tím pádem i nářadí musíme používat  menší a rozebírat popraskané kameny krátkým pajsrem, což  je oproti "bezbolestné" celkem neúčinné. Budeme si muset na zmenšený profil zvykat, tuto skutečnost mi během práce potvrzují odřená záda o spodní hranu skruže. Přes všechny obtíže je na závěr naměřená hloubka 6,1m, není to sice rovina v celém profilu, ale držíme se zavedeného způsobu měření. Na konec dnešního pracovního dne začíná slabě pršet. Docela se divíme, že až tak pozdě, protože na opačné straně Pustého žlebu máme možnost během dne sledovat husté lijáky, které Suchdolsko pravidelně obcházejí.  Sice nás posun dešťové linie směrem k nám několikrát donutil uklidit veškerý materiál, ale nakonec to byl vždycky jen suchý nácvik. Prostě dnešek byl od rána poznamenán chaosem, ale i to patří k životu.

Hawk

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

44)Pracovní akce 30.8.2009 - Kamenný ponor

Účast: Hawk, Anife a Luky

Poslední srpnová, nebo chcete-li, prázdninová akce na Kamenném ponoru. Zase nás není nijak moc, ale i tak je to dostatečné množství na to, aby se postoupilo zase kousek dolů, k Vajíčkovému komínu. S heslem "Přesto, že je neděle, pracovat jdem vesele", se už před devátou ranní pouštíme do díla. Nejprve přichází ke slovu bourací kladivo a rozebírání popraskaných kamenů, následně pak vrtačka a mikrotrhací práce a stále dokola. Mezi tím občas ten nahoře vystřídá toho dole, nebo naopak. Na pracovišti nás pravidelně navštěvuje pan Ševčík a nevynechává ani dnes. Jako bývalému horníkovi se mu asi zamlouvá naše činnost a rovněž přikládá svou ruku k dílu a zapojuje se při tahání kamenů a kbelíků. Anife pokračuje ve štětování cesty v době když se vrtá, nebo když se rozbíjejí dole kameny, aby se zde nenudila. Prostě dnes nám to jde celkem od ruky, oproti minulé akci. Postupujeme o 45cm, tudíž výsledná hloubka je 6,55m. Podle výpočtů už zbývá prorazit cca 9,5m. Pokud se nám bude dařit udržovat přibližně stejný postup, za 19 až 20 akcí bychom měli být dole. To tak vychází na konec roku. Jedině, že bychom zvýšili trošku výkon. Uvidíme příště.

Hawk

 

 

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode