září 2009

45)První pracovní akce v měsíci září 6.-13. 9. 2009 na Kamenném ponoru.

Účast: Hawk, Anife a  12.9. nás přijíždějí posílit Luky a Tom s Andreou

1 den - neděle 6.9.

Ráno nakládáme hromadu potřebného materiálu a věcí a kolem osmé jsme již na cestě. Na Kamenný ponor dorážíme a začínáme pracovat kolem půl desáté. Výchozí hloubka je 6,55. Skála vypňuje šachtici plným profilem a je značně kompaktní. Stojí nás to spoustu úsílí než se nám daří i minimální postup. Střídáme se pravidelně, aby byla únava stejnoměrná. Končíme kolem třičtvrtě na šest večer s celkovým postupem 20cm a máme toho plné zuby. Dosažená hloubka je 6,75.

46)2 den - pondělí 7.9.

Na ponor dorážíme poměrně brzy, připravujeme si snídani a plánujeme dnešní postup. Chceme zdolat hranici sedmi metrů a je bohužel ve hvězdách jestli se to podaří. Skála je totiž až zarputile tvrdá. Pokoušíme se najít nějakou slabinu a místo kde se začít zahlubovat. Postupně se mikro trhací prací zahlubujeme uprostřed profilu a postupně pak ubouráváme další plochy. Místy je skála jako gumová, ale jsou zde i místa, kde jsou vytvořeny mezivrstevní ohlazy, od kterých se dají odloupat kameny poměrně snadno. Pokud ale nejsou ohlazy zrovna klínovitě ohraničeny. V takovém případě jsou sice kameny uvolněné, ale není možné je vyndat. Doslova se rveme o každý centimetr. Končíme dnes až o půl osmé a opět toho máme plné zuby. Dnešní dosažená hloubka je 7,10m, takže plán jsme splnili.

47)3 den - úterý 8.9.

Hned od rána krizové situace. Nedaří se dnes  skoro nic. Ač se snažíme sebevíc postupy jsou mizivé. Prostě se dnes nedaří a nedaří. Nemá ale smysl přemýšlet proč.  Končíme zase pozdě, ale postup je jen 15cm. Pokud to bude pokračovat tímto způsobem, "máme se na co těšit." Konečná hloubka je 7,25m.

48)4 den - středa 9.9.

Ráno přijíždíme zase těsně po sedmé hodině. Začínáme s jistými obavami, jak to dnes půjde. Naše obavy se během dne postupně vytrácejí. Daří se nám vylámat poměrně velkou kupku kamení. Skála je dnes o něco přívětivější než včera. O to víc se snažíme dohánět ztráty vzniklé včera. Na konci dnešního pracovního dne je naměřen postup 35cm a tudíž hloubka 7,60m. Jsme spokojeni s výsledkem a skepse je snad zažehnána. Třeba se nám bude dařit líp a snad se dočkáme i kýžené pukliny, která by mohla být předzvěstí cílového komína. Odjíždíme z pracoviště kolem osmé večer.

49)5 den - čtvrtek 10.9.

Další den na Kamenném ponoru a stejný úvodní rituál - příprava snídaně, kafe a další nezbytnosti a pak už hurá na to. Dnes máme vyloženě chuť na to jak se s tím vápencem poperem. A opravdu je  to znát, když se člověk pouští do práce s chutí. Daří se hned od rána dělat poměrně slušné záběry. Kompaktnost skalního masivu se mění k lepšímu. Odlučnost je poměrně dobrá. Sice né úplně v celem profilu, ale z velké části. Pozdě odpoledne pokořujeme osmimetrovou hranici a ještě pokračujeme o kousek dál. Dnešní konečná dosažená hloubka je 8,10m což znamená, že dnešní postup je 50cm, od začátku této akce největší. Než jsme se pustili do této, letos druhé delší akce, uvažoval jsem o tom, kolik budeme schopni ve dvou udělat nelehké práce, kolik bude asi průměrný denní výkon a kolik tedy budeme schopni za ten týden celkem udělat. Odhad byl tak 25 cm až 30 cm denně, což by bylo tak kolem těch dvou metrů za těch sedm dní. Během těch čtyřech dnů jsem o svém odhadu několikrát zapochyboval, ale po dnešku jsem si skoro jist, že je hranice vyražených dalších dvou metrů docela reálná. Dnes jsme s výkonem nadmíru spokojeni.

50)6 den - pátek 11.9.

Začátek dne jako vždy snídaně v trávě s krásným výhledem směrem k Pustému žlebu. A pak přichází ke slovu opět tvrdá realita, ve formě skalního masivu. Po včerejším úspěchu se dnes hornina stává pro změnu opět gumovější a tím pádem se i hůř rozpojuje. Před polednem se při vrtání díry pro mikrotrhací práci provrtávám do volné prostory.  Vrtám proto jinou díru kousek vedle, ale zde je jen kámen. Napadá mě vyzkoušet zda bude z té předchozí díry poznat nějaký průvan a tak sundávám rukavici a na ruce cítím znatelné studené proudění vzduchu ven z vývrtu. Je to jasné nebude to jen slepá puklina, ale puklina s komunikací do volných prostor. U oběda se dělím  o svůj poznatek s Anife. Nálada se zlepšuje na maximální hranici. Během odpoledne se Anife daří v hloubce 8,40 m otevřít puklinu ve skále o šířce cca 5 cm, která prochází zhruba středem profilu od západu k východu, přičemž na západní straně je vyplněna jílovitou hlínou a k východu je volná. Provádíme zde fotodokumentaci a ještě před koncem dne se snažíme puklinu rozšířit. O kousek se nám to daří, ale už je dost pozdě a únava nás dostává. Zítra se do toho pustíme opět s chutí. Dnešní celkový postup cca 40cm, což znamená hloubku 8,50m.

51)7 den - sobota 12.9.

Nemůžeme dnes ani pořádně dospat. Spěcháme na lokalitu. Chvíli po tom co sjíždím po laně na dno doráží na místo i další posila Luky, Tom a Andrea. Postupně přivrtám a přistřeluji boky pukliny. Jde to parádně. Během několika hodin je to slušná přibírka jak na šířku tak i na hloubku. Dost se dá přibrat i bouracím kladivem. Kolem druhé odjíždí Tomáš a Andrea. Luky zústává s námi a společným úsilím nakonec postupujeme celkem o 80cm téměř celým profilem. Konečná dosažená hloubka je 9,30m, což znamená celkový postup za týden o 2,75m.

 Každodenně nás při naší činnosti morálně a často i přiložením ruky k dílu podporoval pan Ševčík ze Suchdola. Děkujeme mu touto cestou za jeho obětavost a pomoc.

52)8 den - neděle 13.9.

Dnes jedeme zpět domů, ale v Suchdole se samozřejmě zastavujeme k rannímu rituálu - což je snídaně s vyhlídkou. Pak už jen doladíme úklid kolem pracoviště, rozloučíme se s panem Ševčíkem a odjíždíme.

Na závěr tohoto zápisu přikládáme záběr nazvaný "Podzimní květ" a pak už jen z pohádky do reality zpět.

   Hawk   

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

53)Pracovní akce 19.9.2009 - Kamenný ponor

Účast: Hawk, Luky, Johny  a  děda Havlík

Cílem dnešní akce je provést zajištění nového vchodu, aby zde nemohlo dojít ke zranění nepovolaných návštěvníků pádem do šachty. Děda během týdne vyrobil uzávěru, včetně konstrukce pro tahání materiálu, armatur pro zakotvení konstrukce a další prvky. Ráno postupně nakládáme všechen potřebný materiál a vyrážíme. Na pracoviště dojíždíme zhruba ve čtvrt na deset. Zde skládáme materiál a zatím co já s Lukym jedeme na míchárnu pro beton, děda s Johnym připravují a sestavují armatury, kopou základ kolem skruže. Než se stihnem vrátit s betonem je všechno již připraveno. Vybetonování základu jde velice rychle a pak následuje obezdívání skruží z kamenů vytěžených při hloubení šachtice. Mezi tím se ještě Johny s Lukášem stihnou jít podívat původním vchodem do jeskyně a revidují stav Vajíčkového komína, do kterého se hodláme brzy prorazit. Vracejí se asi po půl hodině notně zabláceni s dobrými zprávami. Komín je stále na svém místě  a beze změn poznamenaných ražbou. Tak v pohodě pokračujeme v činnosti jak nejlépe to jde. Na závěr ještě nabetonováváme na obezdívku betonovou deku a domontováváme kovovou konstrukci. Zbývá už jen uklidit pracoviště, naložit nářadí a odjezd domů. Než to všecho provedeme je téměř šestá hodina odpolední. Doufáme jen, že se čerstvě vyzděné zdivo nestane terčem nějakého záškodníka. Byla by to docela škoda. Příště už zase budeme pokračovat v ražbě.

Hawk

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

54) Pracovní akce 28.9.2009

Účast: Hawk, Anife

Původně bylo v plánu jet na akci jako tradičně v sobotu, ale neodkladné záležitosti změnily situaci i termín akce. Pondělí je taky prima den a když je ještě navíc svátek, pak to nemá chybu. Tentokrát jedeme pro změnu jen dva, ale už máme odzkoušeno, že si vystačíme. Na lokalitu dorážíme něco málo po deváté ráno. První fází jsou nezbytné přípravy materiálu potřebného pro naši činnost, a pak už jedu až na dno šachtice. Od předminulé akce je dno vyčištěné, ale zbývá obejít boky s bouracím kladivem a ubrat uvolněný materiál po přistřílkách.  Vydá to ještě na pěkných pár kyblíků. Puklina ve dně je stále dobře znatelná, ale je už převážně vyplněna mazlavou hlínou. Nezbývá než se poukusit ji vyčistit a postupně pak rozšiřovat. Provádíme přibírku v mezích našich možností. Po dalším zahloubení se puklina ve dně šachtice postupně  od západu vytrácí, ale za to se na opačné straně poměrně slušně rozšiřuje. Rozměr je stále ještě malý na to, aby se dalo nakouknout do volné prostůrky mimo hloubený profil. Musíme ještě udělat další přibírku.  Čas neúprosně běží a nakonec nás na lokalitě zastihuje tma.  Balíme a odjíždíme.  Dnešní postup je 45 cm, čili výsledná hloubka je 9,75m. Zítra je taky den.

Hawk

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

55)Pracovní akce 29.9.2009

Účast: jako včera

Dnes už sice není svátek, ale máme ještě volno, tak proč ho netrávit ražbou šachtice. Ráno je sice zatažené, ale sluníčko se snaží protáhnou mezi mraky. Nemá to dnes vůbec jednoduché.

My to máme mnohem snažší. Dnes jede dolů nejdříve Anife, poprat se s kameny a odtěžit to co na dně zbylo po včerejšku. Funkce vrátku tedy vychází na mně. Do jedenácté hodiny se jí daří rozšířit pulinu natolik, že se do ní dá částečně nakouknout. Dovídám se, že nahoru vede úzký komínek, zhruba do výšky 1,5 m, souběžně s raženou šachticí. Takový je prostě osud. Střídáme se dole a pokračujeme v postupu. Ještě víc rozšiřuju puklinu, až je možné vidět profil komína. Dole je komínek zanesen hlínou, promíchanou s kameny a jeho profil je zhruba oválný o rozměrech tak 0,4x0,5m. Provádíme dle možností fotodokumentaci.Pohled nahoru

Nakonec ještě pohled na dno v hliněné výplni se otvírá volná prostůrka. Škoda, že musíme dnes končit dřív. Co se skrývá dál budeme vědět nejdříve v sobotu. Do té doby můžeme pouze rozvíjet teorie. Dnešní postup je 55 cm. Dosažená hloubka je 10,30 m.  To je pro dnešek vše.

Hawk

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                       

 

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode